Ağır Mobilyaların Sabitleştirilmesi

Kaliforniya’da uzmanlar bize depremden sonra bina dışına koşmamamızı önermektedirler. Bunun nedeni binalarımızın diğer ülkelerdeki kadar hasar görme ihtimalinin az olmasıdır. Ahşap kafesli binalarımız depreme oldukça dayanıklıdır. Katı inşaat yasalarımız, modern (1933 sonrasında) kagir binaların yıkılma tehlikesini azaltmaktadır. Deprem sırasında en fazla yaralanma tehlikesi yapıya bağlı olmayan nedenlerden kaynaklanmaktadır. Dekoratif amaçlı ve sabit eşyaların, ağır mobilyaların yuvarlanması sonucunda meydana gelen yaralanmaların oranı çok yüksektir.

Yaralanmaları azaltmanın en ekonomik yollarından biri yapısal olmayan tehlikelerin azaltılmasıdır. Burada birkaç tehlike üzerinde durulacak ve bazı çözümler önerilecektir.

PENCERE VE AYNA CAMI

Kesici parçalar yere düşebilir ve odaya dağılabilir. Emniyet camını, telli camları veya pencere güneş/emniyet bantlarını dikkate alın. Güneş/emniyet bantları camın izolasyon faktörünü de arttırma avantajına sahiptir. Enerji tasarrufu bant masrafını karşılayabilir. Camınız emniyetli tipte değilse masrafsız güvenlik önlemleri de alabilirsiniz. Panjurları indirebilir ve kapatabilirsiniz, perdeleri çekebilirsiniz. Aşağı indirilmiş, kapatılmamış stor perdeler bile dağılan cam parçaları için bir ölçüde güvenlik sağlamaktadır. Yatakların yanındaki pencereler için en iyi çözüm pencere güneş/emniyet bantlarının kullanılmasıdır.

AĞIR MOBİLYALAR

Doğal felaketler sırasında özellikle yüksek, çok ağır mobilyalar hareket edecek ve yere yuvarlanacaktır. Bütün mobilyaları duvara vidalamak için metal kablo örgüsü, zincir veya dirsek kullanın. Duvar vidaları genellikle uygun ebatta yuvalı vidalardır. Duvar vidalarını bir saplama içine vidalayın (saplama duvarı destekleyen dikey 2”x4 ahşap takozdur, normal olarak 16” aralıklarla yerleştirilirler). Ekonomik elektronik saplama bulucusunun kullanılması ile işiniz kolaylaşacak duvarınıza daha az zarar gelecektir. Her zaman vida kullanılmalı, çivi kullanılmamalıdır.

18/10/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık