Aile ve Ev Planlanması

Aile için bir deprem planı hazırlayın.

Her odadaki güvenli noktaların nereleri olduğunu öğrenin (sağlam masaların altları, duvar dipleri vs.).

Tehlikeli noktaların nereleri olduğunu öğrenin (pencereler, aynalar, asılı cisimler, şömineler ve yüksek mobilyalar).

Tatbikatlar yapın. Fiziksel olarak kendinizi ve çocuklarınızı güvenli yerlere yerleştirin.

Birbirinizi kaybetme durumunda aile fertlerinin tekrar nerede bir araya geleceklerine karar verin.

Acil durum telefon numaralarının bir listesini bulundurun.

Aile fertlerinizin depremden sonra durumunuzu rapor etmek için arayabilecekleri başka bir şehirde bulunan bir arkadaş tespit edin.

İş ve seyahat sırasında portatif veya oto radyosu edinin.

EV HAZIRLIĞI

Gaz, su ve elektrik tesisatlarının hasar görmesi durumunda bunları nasıl kapatacağınızı öğrenin. Bacaların, çatıların ve duvarların temellerinin sağlamlığını kontrol edin. Not: Eğer eviniz 1935 yılından (Türkiye için özellikle 1975 öncesi) önce yapılmışsa, evinizin temeline sağlam bir şekilde tespit edildiğinden emin olun. Eğer eviniz yükseltilmiş bir temel üzerine bina edilmişse, mukavemeti zayıf olan duvarların perde duvarlara dönüştürülmesini sağlayın. Eğer bir sorunuz olursa ruhsatlı bir inşaatçı çağırın.

Ağır mobilyaları yerlerine monte edin.

Gaz, su, elektrik hatlarına zarar verebilecek kadar hareket edebilecek su ısıtıcısı ve ev araç-gereçlerini yerlerine monte edin.

Kırılabilecek ve ağır cisimleri alt raflarda muhafaza edin. Sarsıntı sırasında kapalı kalmalarını temin etmek için dolap kapaklarına menteşeler monte edin.

Boya, böcek ilacı veya temizlik ürünleri gibi yanıcı veya zarar verebilecek sıvıları dolaplarda veya alt raflarda emniyete alınmış şekilde muhafaza edin.

Acil durumlarda kullanılmak üzere gıda, su ilaç, ilk yardım seti, gerekli araçlar ve elbise bulundurun.

TOPLUM HAZIRLIĞI

(Üyesi olduğunuz) Yerel kuruluşların, hasara sebep olan bir depremin meydana gelmesi durumunda işe yarayabilecek ve yardımcı olabilecek özel bir hazırlık programı üstlenmesini veya özel bir eğitimden geçmesini önerin.

Çevrenizde bulunan deprem hazırlık programlarına katılın.

Çevre sakinleri için açılan hazırlık, ilk yardım, yangın ile mücadele, hasar değerlendirmesi ve arama-kurtarma eğitim faaliyetlerine katılın.

Aletlerin, ekipmanların, malzemelerin ve çevredeki diğer insanlarla paylaşabileceği özel yetenekleri ve kaynakları olan üyelerin listesini içeren bir yetenek ve kaynak bankası yoluyla aileler ve komşular arasında kendine yardım ağları geliştirin.

Özel ihtiyaçları olan veya özel yardım gerektirecek komşuları belirleyin.

Komşularınızın bir deprem meydana geldikten sonra her şey yolunda ve herkes sağlıklı ise beyaz bir bayrak (yatak çarşafı) asmaları konusunda görüş birliğine varmalarını sağlayın (Deprem sonrasi evde olmayanlardan haberdar olabilmek için).

15/9/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık