Boya

Boya rengine karar vermek badana için sadece ufacık bir başlangıçtır. Doğru bir şekilde badana yapabilmek için seçtiğiniz boya türü, odanızın karakteri ve elde etmek istediğiniz doku, renk gibi durumları iyi araştırmak gerekir. Bu nedenle potansiyel bir hatanın önüne geçmek için sizlere her boya türü hakkında bilgi edinebileceğiniz bir rehber hazırladık.

Su Bazlı Boyalar

Bugün satılan duvar boyalarının büyük çoğunluğu, kullanım kolaylığı nedeniyle su bazlıdır. Yüzeyiniz daha önceden yağ bazlı bir ürünle kaplanmışsa, su bazlı boyaya geçerken sorun çıkarmaya neden olabileceğinden dikkatli olun. Bu durumda uzmanlar yüzeyin yıkanmasını ve daha sonra orta-yumuşak zımpara kağıdı ile pürüzlendirilmesini önerir. Bu formül, yeni katın soyulmasını önlemek için temiz, kuru ve donuk hale getirir.

Petrol bazlı bir boya geleneksel olarak tercih edilebilir, ancak su bazlı bir ürün arzuladığı durumlarda, bir dizi şirket "su bazlı emayeler" veya "su bazlı alkidler" getirmiştir. Bu boyalar, yağ bazlı seçeneklere çok benziyor çünkü pürüzsüz bir yüzey elde etmek için iyi bir tesviye kalitesine sahipler.

Su bazlı boyaların avantajları nelerdir?

Ön işlem gerektirmez

Küf büyümesi görülmez

Toksik emisyon düşüktür

Su ile kolay temizleme

Hızlı kuruma

Çatlamaya dirençli elastik, esnek yapı

Hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir

Güneş ışığında solmaz

YAĞLI BOYALAR

Yağ bazlı boya neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir ve hem yüksek dayanıklılığı hem de parlak yüzeyi ile övülür. Yine de yağlı boya kullanımında boya su ile yıkanamadığı için dikkatli olun. Yağlı boya seçerseniz, fırçalar veya üzerinde istenmeyen boya bulunan diğer malzemeler için terebentin gibi çözücüler kullanmanız gerektiğini hatırlamalısınız.

Yağlı boyaların avantajları nelerdir?

Çekici parlak yüzey

Yüksek nemli odalar için dayanıklı (örn. banyo veya mutfak)

Daha uzun kuruma süresi (düzeltmeler için iyi)

İyi tesviye (fırça darbeleri pürüzsüz bir son oluşturmak için kendilerini doldurur)

Sert, dayanıklı kaplama

Parlaklığa Göre Boyalar

Parlaklık seçenekleri üreticiye göre değişir, ancak bu bazlar bazı ortak özellikler paylaşır. Dayanıklılık, yeni boyalarla tüm parlaklık seviyelerinde geliştikçe, birçok kişi bunları karıştırıp deneysel üretimler yapmıştır. Dokulu yüzey, farklı görünümler, daha az veya daha fazla parlaklık istenilmesine ve odanın fiziksel özelliklerine göre bu boyalardan biri tercih edilebilir. Size uygun kriterlere göre bu tür boyaların özelliklerini listeledik.

Mat boyaların özellikleri

En az yansıtıcı parlaklığı verir

Kadife dokusu vardır

Duvarlarda ve tavanlarda kusurları gizlemeye yardımcı olur

Büyük bir renk derinliği sunar

Genellikle duvarlar için standart parlaklık olarak kabul edilir

Özenli temizlik gerektirir çünkü bazen temizlemesi zor olabilir

Yumurta kabuğu parlaklığı ve saten boya özellikleri:

Saten boya, yumurta kabuğundan daha fazla parlaklık verir

Uygulanan yüzeyde ışığı biraz yansıtma özelliği vardır

Geliştirilmiş dayanıklılık sağlar

Mutfak ve banyo gibi zorlu ortamlarda sıklıkla kullanılır.

Yarı parlak ve parlak boya özellikleri:

Mutfaklar, kapılar, pencere dekoru, vurgulu duvarlar ve banyolar için idealdir

En yansıtıcı boya tipidir

Çok dayanıklıdır ve çoklu temizliklere dayanabilir

Geleneksel olarak süpürgelikler, kalıplar ve kapılar üzerinde kullanılır

Yüzey yeterince pürüzsüz değilse kusurları vurgulayabilir

Tüm bu bilgiler ışığında bir de uzman görüşlerine göre bu boyaları nasıl kullanmanız gerektiğine bir bakalım. Renk trendi uzmanı olan Sue Kim, bir oda da mat boya kullanılınca farklı duvarlarda da vurgulanmak istenilen yerler için parlak boyalar tercih edebileceğinizi söylüyor. Ama günün sonunda boya seçiminizin, “Evinizin atmosferini nasıl ayarlamak istediğinizle ilgili” olduğunu da ekliyor.

Mat bir parlaklık, bu dokusal elementten dolayı size sakin ve sakin bir his verir. Yelpazenin diğer ucunda, parlak boyalar evinize enerji ve heyecan katar. Daha koyu ve daha zengin renklerin içeriğinde artan renklendiriciden dolayı doğal olarak daha yüksek parlaklığa sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle daha koyu bir boya rengi kullanırken daha düşük bir parlaklık tercih etmek isteyebilirsiniz.

Yumurta kabuğu ve satene gelince, Kim onları daha az doğal ışıkla daha küçük alanlarda kullanmayı önermektedir. Yumurta kabuğu da duvar kusurlarını kaplamak için mükemmeldir ve sürtünmeye karşı dayanıklıdır.

Son olarak, seçtiğiniz boyanın sadece boyadığınız aletlerin kalitesi kadar iyi olduğunu unutmamak önemlidir. Silindirler veya fırçaları alırken fiyat ve marka konusunda düşünebilirsiniz, ancak yüksek kaliteli araçlar kullanmak her zaman en iyi görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.

18/8/2020

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık