Deprem Sırasında İlgili Tavsiyeler

Bir deprem olduğunu veya başladığını hissettiğinizde bir sıra veya sağlam bir masanın altına giriniz. Pencerelerden, kitaplıklardan, dosya dolaplarından, ağır ve büyük aynalardan, askılıklardan ve diğer devrilme veya düşme ihtimali bulunan ağır eşyalardan uzak durunuz. Düşen sıva veya tavan kaplamalarına dikkat ediniz. Sarsıntı kesilene kadar saklandığınız yerde kalın ve sizi koruyan şeyden ayrılmayın. Eğer sizi koruyan şey hareket ediyorsa siz de onunla birlikte hareket edin.

Özel yerler için bazı ek tavsiyeler şöyle özetlenebilir:

Eğer YÜKSEK BİR BİNADA bulunuyorsanız yakınınızda bir masa veya altına girebileceğiniz benzeri bir eşya yoksa bir duvarın dibinden yürüyün ve başınızı ellerinizle koruyun. Asansörleri kullanmayın. Alarm veya su püskürtücüler çalışmaya başlarsa şaşırmayın. Dışarıya çıkmayın. Cam pencereler deprem sırasında yerlerinden çıkabilir ve uçarak yüzlerce feet uzaklığa gidebilirler.

Eğer DIŞARIDA bulunuyorsanız ağaçlardan, tabelalardan, binalardan, elektrik tellerinden ve direklerden uzaklaşın ve bu tür şeylerin bulunmadığı açık bir alana gidin.

Eğer BİNALARIN YANINDAKİ BİR KALDIRIMDA bulunuyorsanız, düşen tuğlalar, cam, sıva ve diğer enkazdan korunmak için derhal bir kapı girişine sığının.

Eğer ARAÇ KULLANMAKTA iseniz aracı yolun kenarına çekin ve durun. Üstgeçitlerden, enerji hatlarından ve diğer tehlikeli yerlerden kaçının. Sarsıntı kesilene kadar aracın içinde bekleyin.

Eğer KALABALIK BİR MAĞAZA VEYA BENZERİ MÜŞTEREK BİR ALANDA bulunuyorsanız çıkışa koşmayın. Üzerlerinde düşebilecek cisimler bulunan vitrin raflarından uzaklaşın.

Eğer TEKERLEKLİ SANDALYEDE iseniz sandalyenizden ayrılmayın. Eğer mümkünse sizi koruyacak bir yere gidin, tekerlekleri kilitleyin ve kollarınızla başınızı koruyun.

Eğer MUTFAKTA iseniz buzdolabından, sobadan ve duvarların üst kısımlarına monte edilmiş dolaplardan uzaklaşın. (Tehlikeleri azaltmak için araçları duvara sağlam bir şekilde monte etmek ve dolap kapaklarına güvenlik menteşeleri monte etmek için ŞİMDİ harekete geçin)

Eğer bir STADYUM VEYA TİYATRODA bulunuyorsanız yerinizde oturun ve kollarınızla başınızı koruyun. Sarsıntı kesilene kadar çıkmaya çalışmayın ve daha sonra da sakin ve düzenli bir şekilde terk edin. Çıkış kapılarına koşmaktan kaçının.

DEPREMDEN SONRA HEMEN KONTROL EDİLMESİ GEREKENLERİN LİSTESİ (DEPREM SONRASI HIZLI KONTROL LİSTESİ)

Deprem sonrası şoklara karşı hazırlıklı olun bir deprem sırasında nereye saklanacağınızı planlayın.

Yaraları ve incinmeleri kontrol edin. Gerekirse ilk yardımda bulunun.

Sükunetinizi muhafaza edin ve diğerlerini de sakinleştirin.

Kırık camlardan uzak durun.

Yangın olup olmadığını kontrol edin. Gereken önlemleri alın ve harekete geçin. Gaz, su ve elektrik tesisatlarını kontrol edin. Eğer hasar varsa kapatın. Gaz sızıntısı varsa kibrit, el feneri, elektrikli cihazlar ve elektrik düğmelerini kullanmayın. Pencereleri açın, binayı terk edin ve gaz firmasına haber verin.

Telefon ahizeleri yerlerinden oynamışsa yerlerine koyun ve yalnızca acil durumlar için kullanın.

Televizyon veya radyoyu acil durum yayın kanalına ayarlayın. Acil durum bültenlerini dinleyin.

Hasar görmüş binalardan uzak durun.

9/10/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık