Doğru Yangın Söndürücü Kullanın

Büyük bir depremin ardından, yangın söndürme ve kurtarma kaynakları tamamen felç olacaktır. Bir yangının ilk safhalarında doğru yangın söndürücü kullanmak büyük kayıpları önler. Bu yalnızca deprem için geçerli olmayıp bütün yangınlar için de geçerlidir.

Aslında bütün yangınlar başlangıçta küçüktür ve eğer el altında ve kolay ulaşılabilecek bir yerde doğru yangın söndürücü yoksa ve uygun şekilde kullanılmazsa kolaylıkla yayılıp büyüyebilir. Yangın söndürücüleri yangınlara karşı ilk savunma hattımızdır ve bütün evlerde ve işyerlerinde bulundurulmalıdır. Muhtemel yangın türü için uygun olmasını sağlamak ve yangın söndürme işleminde kullanılan kimyasal maddelerin değerli eşyalarımıza zarar vermesini önlemek için doğru yangın söndürücüyü seçmek son derece önemlidir. Yanlış türde bir yangın söndürücü kullanmak ofiste çıkan küçük bir yangını söndürmek için kullanılacak olan yanlış tipteki bir yangın söndürücü nedeniyle kullanılmaz hale gelebilir.

YANGIN SÖNDÜRÜCÜ SEÇMEK:

Yangın söndürücüler uygun oldukları yangın türüne göre sınıflandırılırlar. Dört ana sınıf A,B,C ve D’dir.

Sınıf A: Tahta, kağıt, kumaş ve plastiklerin çoğu gibi sıradan yanıcı

Sınıf B: Benzin, yağlar, cilalar ve gresler gibi parlayıcı ve yanıcı

Sınıf C: Yangın söndürme işinde kullanılan kimyasal maddenin

elektriksel iletkenliğinin bulunmamasının önemli olduğu

üzerinde enerji bulunan elektrikli cihazlar

Sınıf D: magnezyum veya titanyum gibi yanabilen metaller (son derece özeldir ve bu nedenle burada anlatılmayacaktır)

Yangın söndürücüler aynı zamanda kullanılacakları yangının büyüklüğü için de bir yol gösterici fonksiyonunu yerine getiren sayısal bir sınıflandırma değerine de sahiptir. Hafif yangınlarda kullanılacak A sınıfı bir yangın söndürücü için minimum sınıflandırma değeri 2A’dır.B veya C sınıfı yangınlar için en az 10 sınıflandırma değerine sahip bir yangın söndürücü tavsiye edilir. Çeşitli tiplerdeki yangınlar için kullanılabilen yangın söndürücüler 2A:10 BC gibi kombine sınıflandırma değerlerine sahiptir.

26/9/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık