Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük yaşantımızın en önemli bölümü evimizde ve şahsi konutumuzda geçtiğinden, ev seçimimiz de ona göre yapmalıyız. Ferah, aradığımız şartlara uygun ve yaşam tarzımızla bütünleşen bir konut bizi diğer sahalarda da başarılı kılabilir.

Peki, yeni bir ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Her alım-satım işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bütçe ve imkânlardır. Kendi imkânımız dâhilinde bir ev alabiliriz ancak. Satın almak istediğimiz evi belirledikten sonra dikkat etmemiz gereken husus asıl ev sahibi ile arada başka bir aracı, emlakçı var mı yok mu öncelikli olarak bu duruma bakmalıyız. Çünkü arada başka bir aracının olması fiyatı direkt olarak etkileyecektir.

Ev Satın Almak İçin Ev / Konut Kredisi

Almak istediğimiz evin fiyat olarak karşılığında bütçemiz yeterli değilse bankaların ev ya da konut kredisine başvurulabilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken durum şu ki, mutlaka farklı bankaların seçeneklerini de görün. Hangisi sizin ödeme planınıza uygunsa onu seçin. Konut kredisi ödeme planını kendi durumunuza göre yapmaya çalışın. Size ek masraf çıkartmaması için dosya masrafı ve sigorta masrafları olup olmadığını detaylarıyla öğrenin. Ek seçenekler olarak da otomatik ödeme, balon ödeme, ara ödeme gibi durumları da netleştirin. Bize göre bu konuyla alakalı olarak en az 10-15 bankayı dikkatli bir şekilde araştırıp konut kredisi faiz oranlarıyla öğrenin. Alacağınız kredi evin maliyeti ve geri ödeme zamanının uzunluk ya da kısalığına göre değişecektir. Her bankanın politikası farklı olacağından, örneğin günümüz şartlarında alacağınız 50.000 tl tutarındaki kredinin geri ödemesi ve bunun toplam maliyeti bankadan bankaya değişmektedir.

Ev Satın Alma Sürecinde Tapu İşlemleri

Konut satın alma işlemi içerisinde önemli aşamalarda biri de tapu işlemleridir. Tapuya gittiğinizde tüm evraklarınızın hazır olması gerekir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra ilgili tapu dairesinden randevu almanız gerekmektedir. Aksi halde daha fazla zaman harcamış olursunuz ve işleminiz neticelenmez. Tapu işlemleri esnasında resmi masraflarınızın nasıl bir meblağ olacağını da mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Hatta yasal işlem gereği tapu masraflarını alıcı yapmaktadır fakat insanlar bu masrafların yarı yarıya olduğunu düşünmektedir. İşte bu sebepten evi satın alacak kişi, ev sahibi ile önceden konuşup anlaşırsa tapu işlemleri sırasında herhangi bir olumsuzluk olmaz. Bu işleme genel olarak tapu harcı hesaplatma da denilebilir. Tapu idaresine, evi aldığınıza dair beyanda bulunurken dikkat edilmesi gereken başka bir durum ise, aldığınız fiyat üzerinden beyanın yapılmasıdır. Çünkü evi birkaç yıl sonra satmanız durumunda siz avantajlı duruma geçeceksiniz ve değer artış kazanç vergisi hesaplanırken ek bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Satın Almayı Planladığınız Konut/Ev Hakkında Bilgi Edinme

Ev satın alırken genel olarak bilinen şeyler vardır. Yola, metro istasyonuna ve merkezi yerlere yakın olsun. Park problemi ve çevresel faktörler nitelikli olsun gibi şeylerdir bunlar genellikle. Ancak bunların dışında dikkat etmeniz gereken hususlar da bulunmaktadır. Örneğin, satın alacağınız evin içinde kiracı varsa, kira kontratını mutlaka görün. Bu konuda bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlayacaktır. Satın alacağınız ev ya da konut, eğer ipotekli ya da hacizliyse bu başlı başına bir problemdir, bu durumu da mutlaka öğrenmelisiniz. Ayrıca beğendiğiniz evin fiyat araştırmasını da mutlaka yapın, sizden talep edilen meblağ ile gerçek değer arasında bir farkın olup olmadığını araştırın. Dolayısı ile daha isabetli kararlar vermiş olacaksınız. Ev ya da konut satın alma fikri kolay verilemeyen ve üzerinde çokça düşünülmesi gereken bir konudur. Hayat tarzınıza ve gönlünüzdeki onuta kavuşamadığınız takdirde ilerleyen süreçte geri dönülmesi güç olan günler yaşayabilirsiniz. Konuyu özetlemek gerekirse, alacağınız evin ilgili tapu dairesinde kaydının olup olmadığına, imar durumuna, ilgili konut ile kullanım hakkı (irtifak hakkı) olup olmadığına ve konut ve arsanın kullanım kaydının doğru olup olmadığına, herhangi bir alım ya da satım engelinin olup olmadığına en ince ayrıntısına kadar dikkat etmek gerekmektedir.

Beyazlar İnşaat Ev Alım – Satım Danışmanlığı

Beyazlar İnşaat olarak bizler uzun zamandır inşaat sektörü ve ev alım-satım işlemleri üzerinde çalışmaktayız. Ev ya da konut alım satımı süresince bizlere her konuda müracaat edebilir ve bizden destek alabilirsiniz. İletişim numaralarımız sizler için 7/24 açıktır. Yapmanız gereken tek şey bizlere ulaşmak ve ilgili talebinizi iletmektir.

30/8/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık