Gazlı Ev Cihazları

Sobanız, su ısıtıcınız, fırınınız, elbise kurutucunuz vs. doğal gaz veya propan ile çalışabilir. Emniyete alınmamış gazla çalışan ev cihazları bir deprem sırasında birisi tarafından tahrip edilebilir veya gaz besleme hatlarında kırılmalar ve delinmeler meydana gelebilir. Eğer bu cisimler yerlerinden oynatılır veya devrilirse, meydana gelen gaz kaçağı aksi taktirde küçük hasarlar ile kurtarılabilecek evinizi tamamı ile tahrip edebilir. Gazla çalışan bütün ev cihazlarını bir duvara monte edin ve esnek gaz boruları kullanın. Esnek gaz boruları biraz hareket etmeye izin verebilmek için gerekenden daha uzun olmalıdır. Bu cihazlar eğilme, yuvarlanma ve kaymayı önlemek için üstten ve alttan sabit bir şekilde bir yere tespit edilmelidirler. Sağlam ipler veya örgülü kablolarla su ısıtıcınızın duvara olan montajını daha da sağlam bir hale getiriniz.

BUZDOLAPLARI

Buzdolapları son derece ağırdır ve çoğu da tekerleklidir. Ağırlıklarından dolayı yerlerinden oynar veya devrilirlerse, insanları ezebilirler. Bir deprem sırasında yerlerinde kalmaları ve dik durmalarını temin etmek için buzdolaplarını üstten ve alttan sabitleyiniz. Bunun için delikli metal şeritler kullanınız. Bir ucunu duvara dubelle tutturun ve diğer ucunu buzdolabının ana gövdesine sağlam bir şekilde sabitleyin. Metal şeridi buzdolabın arkasındaki bobinlere veya kangallara tespit etmeyin. Bunlar çok dayanıksız ve hafif malzemeden yapılmış olup, buzdolabının ağırlığına tahammül edemezler.

DUVARDA ASILI OLAN AYNALAR, RESİMLER, SAATLER VS.

Duvarda asılı olan her şey, büyük bir deprem sırasında yerinden çıkacak ve düşecektir. Uygun ölçüde bir dübel kullanın ve daha hafif cisimler için delik bir duvar dübeli kullanın. Daha büyük cisimler duvarda bulunan bir dübele monte edilen daha büyük bir vida kullanmayı gerektirirler.

DEKORATİF EŞYALAR

Yerine sağlamca tespit edilmemiş cisimler bir şok sırasında düşecektir. Rafların ön kısımlarını bir tel, tek lifli olta ipi (misina) veya koruyucu korniş ile çevirin (ip veya korniş raf tabanından raf yüksekliğinin 1/3’ü kadar yüksekte olmalıdır). Eşyalar yerlerine velcro (cırtbant), iki taraflı yapışkan bant veya porselen tutkalı ile sabitlenebilir. Büyük veya ağır eşyaları en alt rafa yerleştirin. Ağır cisimler sanayi tipi daha güçlü velcro bantlarla yerlerine tespit edilebilir.

DOLAPLAR

Bir deprem sırasında dolaplar açılacak ve içindekiler ortalığa saçılacaktır. Ağır eşyaları en alt raflara yerleştirin ve kapaklarının açılmaması için uygun menteşeler kullanın.

20/10/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık