Güvenilir İçme Suyu

Güvenilir içme suyunun kaybı öldürücü olabilir. az sayıdaki istisnalar hariç tutulursa, insanların çoğu 36 saatten fazla susuz kalırlarsa etkileri hissetmeye başlarlar. Dehidratasyon açlıktan ölümden çok daha önce meydana gelir. Vücutlarımız gıdasız kalmaya çok daha iyi tahammül edebilirler. Yeterince bol bir su kaynağı ile açlıktan ölüm günlerce, hatta haftalarca geciktirilebilir.

Şehir içme suyu kaynağı büyük bir depremin etkilerine maruz kalarak kullanılmaz hale gelebilir. Yabancı maddeler borulardaki kırık ve çatlaklardan içme suyu kaynağına karışabilir, su kaynağındaki dibe çökmüş olan maddeler suya karışabilir, filtre sisteminde bir arıza meydana gelebilir vs. Suyun her zaman bu şekilde bol olabileceğini düşünmeyin. İleriyi düşünün ve aileniz için yeterli miktarda su depolayın.

NE KADAR SU DEPOLAMALIYIM?

İyi bir genel kural şudur: 7 GÜN İÇİN GÜN BAŞINA KİŞİ BAŞINA BİR GALON (MİNİMUM). Üç haftalık su kaynağı idealdir.

SU KAYNAKLARI

Bir ve iki galon ağzı kapalı konteynırlarda marketten satın alınmış şişe suları. NOT: Yerel mağazadan satın aldığınız bir ve iki galonluk konteynırlar uzun süreli depolama için tasarlanmamıştır ve yaklaşık altı ay sonra sızdırmaya başlayacaktır.

Kampçılık veya av malzemeleri satan mağazalardan alınma bir ve beş galonluk ağzı mühürlenebilir konteynırlar. Konteynırı ve içine koyacağınız suyu gerekli sağlık işlemlerinden geçirdiğinizden emin olun. Açık ve anlaşılır bir şekilde işaretlenmiş eski çamaşır suyu şişeleri su depolamak için konteynır olarak kullanılmak üzere son derece uygundur.

Özel su firmalarından alınan beş galonluk mühürlü konteynırlar. Su firmaları üzerlerindeki fabrika mührü durduğu sürece konteynırlarının sonsuza kadar kullanılabileceğini iddia ederler. Bütün plastik konteynırları tahta bir palet veya raf üzerinde muhafaza edin. Su konteynırlarını konteynırlarda bir arıza olması durumunda diğer malzemelere zarar gelmeyecek şekilde bir yere yerleştirin. Bütün su stoklarını serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

PLASTİK SU KONTEYNIRLARINI ASLA DOĞRUDAN BETONUN ÜZERİNE KOYMAYIN. Beton suyun içine kimyasal maddeler girmesine sebep olarak suyu kirletir. Beton aynı zamanda zarar vererek plastik şişenin özelliğini kaybetmesine sebep olur.

MUSLUK SUYUNUZU ARITMAK

Kendi doldurduğunuz suyun kimyasal işlemlerden geçirilmesi gerekir. Eğer uzun zaman herhangi bir işleme tabi tutulmadan bırakılırsa bakteriler ve alglerle kirlenir.

HER GALON SU BAŞINA SEKİZ DAMLA SAF KOKUSUZ SIVI ÇAMAŞIR SUYU SUDAKİ KİRLENMEYİ AZALTACAKTIR. BEYAZLATICIYI SUYU İLK OLARAK DEPOLAMAK ÜZERE KALDIRIRKEN İLAVE EDİN.

NOT: SUYUNUZU HER ALTI AYDA BİR DEĞİŞTİRİN (bu mağazadan satın aldığınız bir ve iki galonluk mühürlü şişeler ve beyazlatıcı eklemek suretiyle musluk suyundan kendi hazırladığınız suları da içerir.)

Başka bir su kaynağı da sıcak termosifonlardır. Termosifonların zemine yakın bir tahliye valfi mevcuttur.

SU ISITICINIZDAN SU ALMAK

Son derece dikkatli davranın. Suyun soğumasını bekleyin.

Depoya giden soğuk su kaynağını kapatın.

Depodaki gaz veya elektrik ısıtıcısını kapatın.

Zemindeki tahliye musluğunu açın.

UNUTMAYIN: Deponun dibindeki bazı tortular ilk başta suyun bulanık akmasına neden olabilir. Berrak akana kadar suyu akıtmaya devam edin.

EVİNİZDE BULUNAN DİĞER SU KAYNAKLARI

Tuvalet Su Depolama Tankı: NOT: suyu depolama tankından alın-TUVALET TASINDAN DEĞİL (eğer suyun içerisine renklendirici veya kimyasal maddeler koyuyorsanız suyu içmeyin).

Eritilmiş buz küpleri bir su kaynağıdır. Paketlenmiş konserve gıdalar (hatta şuruplar bile büyük ölçüde sudan oluşur.)

Evin içerisindeki tesisatta kalmış olan su: su bazen ana vana kapanarak ve yeri tespit edilmek suretiyle alınabilir. Evinizin en yüksek noktasındaki musluğu açın, daha sonra en alt noktadaki musluğu açtığınızda yerçekimi kuvveti suyun borulardan akmasını sağlayacaktır.

EĞER SU KAYNAĞINIZIN SAFLIĞI ŞÜPHELİ İSE, SUYU İÇİLEBİLECEK HALE GETİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ METOTLARI KULLANIN

EN İYİSİ: suya çamaşır suyu katın. Her galon su için sekiz damla. Eğer su bulanık ise bu dozu iki katına çıkartın.

İYİ: suya %2 oranında tentürdiyot ilave edin. Her galon su başına yirmi damla. Eğer su bulanık ise bu dozu iki katına çıkarın.

KABUL EDİLEBİLİR: suyu on dakika boyunca kaynatın.

Kullanmadan önce gıda kaplarınızı temizlemeyi ve sağlıklı bir kullanım için uygun hale getirmeyi unutmayın. Sabun ve ılık su ile yıkayın, daha sonra da % 10 çamaşır suyu solüsyonu ile doldurun. Beş dakika sonra çamaşır suyunu dökün ve kurumaya bırakın.

Kirli olan su içinde bulunan yabancı maddelerden arındırmak için önce bir kahve filtresinden, peynir kumaşından veya kağıt havludan geçirilmelidir.

22/9/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık