Yangın Kimyasalları

Genel olarak beş grup yangın söndürme kimyasalı vardır. Yangını söndürmek için uygun olmasının yanında aynı zamanda en az zarar verenini seçin.

Kuru Kimyasal, Standart Tip: A ve B sınıfı yangınlarda kullanılır. Elektrikli cihazlardaki zararı önledikten sonra derhal silinerek temizlenmesi gereken hafifçe korozif bir kalıntı bırakır. En çok kullanıldığı alanlar otomotiv, gres yangınları ve parlayıcı ve yanıcı sıvılardan kaynaklanan yangınlardır.

Kuru Kimyasal, Çok Amaçlı Tip: A, B, ve C türündeki yangınlar için kullanışlıdır. En yaygın yangın türlerinin çoğunda kullanışlı ve etkilidir. Son derece korozitir ve yapışkan bir kalıntı bırakır. Hassas elektrikli cihazların ve bilgisayarların civarında kullanılmamalıdır.

Halojenli Kimyasallar: A, B ve C türündeki yangınlar için kullanışlıdır ( kullanılan kimyasal maddeye bağlı olarak). Etiketlerini kontrol edin. Pahalıdır fakat son derece kullanışlı ve temizdir. Herhangi bir kalıntı bırakmaz. Hafifçe toksittir. Hassas bilgisayar ve cihazlar için mükemmeldir. Aynı zamanda parlayıcı yanıcı sıvılar ve otomotiv yangınlarında da rahatlıkla kullanılabilir. Ofisler için olan seçeneklerin içerisinde en iyilerinden biridir. Bununla birlikte çevreyle ilgili sınırlamalar ve yasaklar ve artan maliyetler kullanılmasını ve teminini sınırlamaktadır.

Su Bazlı Kimyasallar: Sadece A sınıfı yangınlarda kullanılır. Yeniden doldurulması ve temini ucuzdur.

Bu saydıklarımız en çok kullanılan yangın söndürücü tiplerdir. Seçiminizi yaparken kullanılacak yerin ölçüsü yangının sınıfı ve korumaya çalıştığınız şey ile uyumlu olup olmadığını göz önüne alın. Yangın söndürücülerinizin bulundukları yerler, kullanılma şekilleri ve sınırlamaları hakkında çok iyi derece bilgi sahibi olmanız da son derece önemlidir. Yangın Kanunu tarafından şart koşulan yangın söndürücüler her yıl yetkili bir servis tarafından gözden geçirilmelidir.

Eğer bir yangın söndürücü kullanılıyorsa yinede itfaiyeyi çağırmanız ve alanı tahliye etmeniz gerekmektedir. Kendinizi tehlikeli bir duruma düşürmeyin. Yangını söndürmüş dahi olsanız yinede bizi çağırın biz gelerek yangını tamamen sönmüş olup olmadığını emin olmak için kontrol edeceğiz. Görünüşte sönmüş olan küçük bir yangın aslında bir duvarın içerisinde görünmeden yanmaya devam ediyor olabilir. Bu yangın tavan arasına sıçrayabilir ve şaşırtıcı bir hızla alev alev yanan bir cehenneme dönüşebilir. Eğer bir depremden sonra herhangi bir yangını söndürmüş iseniz yangının tamamen sönmüş olduğunu kontrol etmek için itfaiye görevlileri gelene kadar binanın dışında kalın.

YANGIN SÖNDÜRÜCÜYÜ KULLANIRKEN UNUTULMAMASI GEREKENLER:

PİMİ ÇEKİN

YANGININ TABANINA NİŞAN ALIN

SAPI SIKIN

ATEŞİ TARAYIN

28/9/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık