Yerel Dağıtım Hattı Vanalarının Kapatılması

Bir depremden sonra gaz, elektrik ve suyun nasıl ve ne zaman kesileceğini evdeki herkesin öğrenmesi için bir bedel ödemek gerekli değildir. Bu durum kapatma vanalarının yerlerini belirgin biçimde işaretlemek ve gerekle talimatları yakın bir yere asmak kadar basit olabilir. Aşağıda kapatma vanaları için çok bilinen örnekler verilmiştir. Çok değişik bir malzemeye sahip olsanız da (propan tankı gibi) kapatma işlemi benzer şekilde yapılacaktır. Kapatma vanalarını bulamamanız veya vana sistemini anlamamanız durumunda yerel dağıtım şirketi veya tankınızı aldığınız yerle bağlantı kurun. Dağıtım hatlarında veya yakınında gaz kokusu aldığınızda veya hasar gördüğünüzde ilgili hatların kapatılması gerektiğini unutmayın.

DEPREMDEN ÖNCE

GAZ VANASINI KONTROL EDİN.: Vanaların gerektiğinde ne şekilde kapatıldığını bildiğine inandığınız veya bilmesi gereken kişilerle birlikte gaz sayacının ve ana kapatma vanasının yerini belirleyin ve bunları iyice tanıyın.

Binanızdaki vanaları tanımak için aşağıda verilen gaz sayacı ve ana kapatma vanalarına ait resimleri inceleyin.

12” ayarlı veya diğer bir uygun anahtar ile ana vanayı sadece 1/8 tur sağa veya sola çevirin (bu hareket başlangıçta zor gelebilir).

DİKKAT: Ana vanayı 1/8 turdan fazla çevirmemeye dikkat edin (böyle yaptığınızda büyük olasılıkla kılavuz lambalarınız sönecek ve tekrar yanmaları için eğitimli personel çağırmanız gerekecektir).

Vanayı çalıştığından emin olmak için çevirdikten sonra, ANAHTARI SAYAÇDAN ÇIKARMAYIN VE anahtarı sayaç üzerine sabitleştirmek için “fermuar bağlayıcı” veya kayış kullanın.

Ayarlanabilir anahtar kullandığınızda onu vananıza uyan ebatta saklamaya dikkat edin. Bu şekilde paslanma veya aşınma durumunda bile vananıza uyacaktır. Anahtarı sabitleştirmeden önce hareketli kısımlara yağ veya gres sürün. Bunlar anahtarınızın fonksiyonel ve kullanıma hazır bir durumda saklanmasına yardımcı olacaktır.

ANA VANANIZ 1/8 TUR DÖNMEZSE GAZ ŞİRKETİ İLE BAĞLANTI KURUN, ONLAR VANAYI ONARACAK VEYA DEĞİŞTİRECEKLERDİR.

14/10/2019

Talebiniz başarıyla iletildi. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Teşekkürler

ÜCRETSİZ KEŞİF

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına; hiç bir ücret talep etmeden keşif için sizleri ziyaret ediyoruz.

© Copyright 2019 - Beyazlar Mimarlık